Skip to Content
NET Section LogoNET Section Small Logo

Filmit 2019 Winners

Senior Secondary Section

School

Film Title

Students

Award

La Salle College

Expedition to an Extravagant  Wasteland

Michael Chung Wai Hin

 

Oliver Lai Ching Kei

 

Marco Yeung Lok Tim

 

Brian Cheung Ka Nam

 

Anson Wong Hoi Chun

 

Daniel Choi Wai Ching

 

Best Overall Film (Fiction)

Maryknoll Convent School

Oversaturation

Webbe Chu

 

Rachel Ngai

 

Natasha Ho

 

 Best Overall Film (Documentary)

La Salle College

Expedition to an Extravagant Wasteland

Marco Yeung  Lok Tim

 

Brian Cheung  Ka Nam

 

Technical Excellence

Jockey Club Government Secondary School

Captain Sustainable Environmental Protection 

 

Jeffery Wan

Best Actor

for his role as Captain Sustainable Environmental Protection 

 

St. Stephen's Church College

Craig’s Contemplation

Wong Chung Hei

 

Rodriguez John Matthew Diaz

 

Gabriel James

Best Ensemble Performance

Junior Secondary Section

School

Film Title

Students

Award

St Teresa Secondary School

The Waste Monster from Planet XE-14

Dhillon Ardeen Kaur

 

Malaika Alava Khan

 

Awan Herah Nawaz

 

Aqsa

 

Chinni Hau Hin Chin

 

Fatima Aaiqa

 

Best Overall Film (Fiction)

Yuen Long Merchants' Association Secondary School

Protect the Planet, Reduce Waste

Wong Wai Wa

 

Yang Chun Chak

 

So Wan Ngai

 

Leung Lok Yui

 

Lun Wai Shek

 

Best Overall Film (Documentary)

Holy Trinity College

Mystery

 

 

 

 

Cherry Tsang Cheuk Yee

 

Glacier Lau Tsz Ying

 

 

Technical Excellence 

St Teresa Secondary School

The Waste Monster from Planet XE-14

Awan Herah Nawaz

 

Best Actor

for her role as General Zygod
 

Queen's College

 Litter gang

Daniel Hicks

 

Charles Willis

 

Ng Wei Hei

 

Saad Mohammed

 

Leung Kwan Ho, Hogan

 

Best Ensemble Performance

Primary Section

School

Film Title

Students

Award

Chi Lin Buddhist Primary School

Pollutinator

Kelly Chow

 

Gayatri Yu

 

Marco Wu

 

Kelvin Wong

 

John Chu

 

Best Overall Film (1st Place)

Hong Kong Taoist Association Wun Tsuen School

Protect the Planet, Reduce Waste

Manpreet Kaur

 

Amelia Tsang

 

Justin Zablan

 

Meekall

 

Muhammad  Zeshan

 

Sanah Saneha

 

Jovy Mak

 

Anshdeep Singh

 

Robert de Maiztegui

 

Icy Lam

 

Rayyan Khan

 

Shayaan Khan

 

Jaskirat Singh

 

Zeshan Muhanmmad

 

Best Overall Film (2nd Place)

Yaumati Kaifong Association School

Eco Heroes

 

 

San Juan Xyrile Arwen De Ocampo

 

Hermosa Alexia Faith Salibio

 

Abenoja Alexandra Joy Canosa

 

Gurung Dilasha

 

Hauqe Jannatun Afrin

 

Limbu Angelyn Numa

 

Md Zaira Alamea

 

Pradhan Samantha Simran

 

Mohammad Aisha

 

Ahnaf Taspian Mahir Md

 

Best Overall Film (3rd Place)

Ng Wah Catholic Primary School

Reduce Waste Super Hero

Wong Wing Ni

 

Jerry Do Chun Yin

 

Kelvin Louise Condez

 

Wong Tsz Kiu

 

Kevin Ho Tsz Ho

 

Best Overall Film (4th Place)

STFA Lee Kam Primary School

Extreme Ways to Save the Earth

Wong Ching Hei, Melody

 

Wong King Hei, Marvin

 

So Ching Nga, Angelina

 

Siu Yui Ching, Vera

 

Yu Hon Ki, Adrian

 

Ho Shing Hei, Angus

 

Yuen Zoe

 

Mok Hoi Ching, Natalie

 

Best Overall Film (5th Place)

Yaumati Kaifong Association School

 

Eco Heroes

Mohammad Aisha

Best Actor

for her role as The Litter Bug

Yaumati Catholic Primary School

The Revenge of the Rubbish

Fung Ching Wai

 

Lok Gi Wing

 

Vong Nok Yiu

 

Cheema Tavleenjit

 

Lee Cheuk Yin

 

Kwok Cheuk Yiu

 

Best Ensemble Performance

Spirit of Filmit

School

Film Title

Students

Award

Hong Kong Red Cross John F. Kennedy Centre

House for Sale

Sam Yan Tik Sum

 

Paul Yu Qi Lin

 

Betty Lau Wing Yan

 

Sunny Chan Ho Sum

 

Macy Fu Mei Ling

 

Conor Au Chun Yin

 

Michelle Chan Wai Sum

 

Syreeta Chow Dam Ar

 

Benny Leung  Wing Sum

 

Kelvin Wong Yiu Sing

 

Spirit of Filmit

Hong Kong Red Cross John F. Kennedy Centre

In Trees We Believe Podcast

Moses Wong

 

Sharon Lau

 

Man Yeh

 

Alex Tam

 

Gary Shum

 

Annie Lee

 

Amy Pang

 

Jason Lam

 

Chapman Ho

 

Winky Chung

 

Minnie Lau

 

Matthew Chan

 

Yoyo Hon

 

Emily Kwun

 

Thomas Chua

 

Hoho Chung

 

Sam Li

 

Spirit of Filmit

SAHK Ko Fook Iu Memorial School

Fish and Plastic Chips

John Cheng

 

Kyle Lam

 

Alex Tang

 

Timmy Ao

 

Michael Chan

 

Spirit of Filmit

Popular Vote

School

Film Title

Students

Award

King's College Old Boys' Association Primary School No. 2

What a Waste!

Michael Chan

Ava Lee

Audrey Ng

Hailey Chow

Popular Vote

Filmit 2019 Winning Videos

Education Bureau LogoEducation Bureau Logo
Copyright © 2019. All rights reserved.